فرش کاشان بهتر است یا فرش مشهد ؟

Kashan carpet better or Mashhad carpet

فرش کاشان بهتر است یا فرش مشهد ؟

Kashan carpet better or Mashhad carpet

انتخاب فرش ، یکی از سخت ترین کارهای برای خانواده ها به ویژه خانم های خانه دار به شمار می آید.
معمولا قبل از خرید ، سوالات زیادی در ذهن خریدار پیش می آید . یکی از سوالات متداول خریداران فرش این است که بالاخره فرش کاشان بهتر است یا فرش مشهد ( خراسان رضوی ) ؟
در این مقاله با تجربیات ، اطلاعات و بررسی های دقیق پاسخ این سوال مهم را به خریداران فرش ارائه خواهیم داد.
قبل از هر چیزی بهتر است با تاریخچه ی بافت فرش در کاشان و مشهد بپردازیم.

تاریخچه فرش بافی در مشهد

مشهد یکی از مراکز بزرگ تولید فرش های ماشینی و دستبافت در ایران محسوب می شود.در رابطه با تاریخچه ی فرش بافی در شهر مشهد نمی توان به طور دقیق زمان مشخصی را تعیین نمود ولی با توجه به اسناد به دست آمده و همچنین اسناد موجود در پایگاه دانشنامه ی آزاد ویکی پدیا مشخص شده است که تاریخچه ی تولید فرش در مشهد را می توان از زمان 1251 هجری شمسی و یا حداقل از قرن 12 شمسی دانست. چرا که یکی از تاریخ نویسان بزرگ جهان یعنی شینلر به حرفه ی فرش بافی در مشهد اشاره ی کوتاهی داشته است.در آن زمان همچنین سجاده های نماز نیز به همین شیوه تولید می شده است.

تاریخچه فرش بافی در کاشان

یکی از معروف ترین و زیباترین محصولات شهر کاشان فرش آن است.تاریخچه ی تولید فرش در شهر کاشان حداقل 7500 سال پیش می رسد این یعنی قرن ها قبل از تاریخ آغاز تولید فرش در شهر مشهد بوده است.این موضوع را با توجه به نوشته های به جا مانده از آثار گذشتگان و همچنین برخی از قدیمی ترین فرش های کاشان که به همان زمان بر میگردند می توان اثبات نمود.کاشان در حال حاضر یکی از بزرگترین نقاط صادرات فرش در جهان به شمار می آید و خریداران بسیاری از سرتاسر جهان همواره برای خرید و واردات فرش های تولیدی از کاشان به کشورهای خود،به این شهر سفر می کنند.در اینجا می توان به پیشینه ی بسیار قدیمی تر شهر کاشان نسبت به شهر مشهد پی برد و به عبارتی می توان شهر کاشان را مهد تولید قالی بافی جهان و همچنین منشا اختراع قالی و قالیچه نیز دانست.

مقایسه کیفیت فرش های تولیدی مشهد و کاشان

Kashan carpet better or Mashhad carpet

در پاسخ به فرش کاشان بهتر است یا مشهد در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشیم که مکان تولید فرش هیچ تاثیری بر کیفیت فرش نخواهد گذاشت.خب بهتر است بدانیم بر خلاف تصور اکثر خریداران فرش که بر این باورند که فرش های تولید شده ی شهر مشهد از لحاظ کیفی درجه 1 ولی فرش های تولید شده ی شهر کاشان درجه 2 و 3 هستند در صورتی که اصلا اینچنین نیست.با توجه به این موضوع که فرش های شهر کاشان توسط تجهیزات بسیار به روز تر و مدرن تر و همچنین نخ و الیاف با کیفیت تر و در شرایط کارخانه ای مناسب تر تولید می شوند لذا کیفیت بسیار بالاتری نسبت به دیگر فرش های ماشینی بخصوص فرش های ماشینی مشهد دارند.
علت این کیفیت عالی در فرش های کاشان ، لطافت خاص نخ های تولید شده در کاشان و همچنین رنگرزی های با دوام تر این فرش ها می باشد.
از طرفی می توان به تعداد جوایز جهانی دریافتی فرش های کاشان اشاره کرد که با توجه به وجود بیش از 1200 کارگاه و کارخانه ی تولیدکننده فرش و 5 شهرک صنعتی بسیار فعال در این زمینه ،گوی سبقت را از سایر رقبای ایرانی و جهانی ربوده است.

تنوع فرش های تولیدی در کاشان در مقایسه با مشهد

Kashan carpet better or Mashhad carpet

همانطور که آمارها نشان می دهد بیش از نود درصد فرش تولیدی در ایران از کاشان است و با توجه به وجود پیشرفته ترین دستگاه ها و سیستم های تولید فرش در شهر کاشان ، مشتریان و خریداران فرش کاشان قدرت بالایی در خرید فرش ها از لحاظ تنوع تراکم فرش ها ، تنوع تعداد شانه های فرش ، تنوع بیشترین طرح و نقش های زیبا و همچنین رنگرزی و رنگبندی های فوق العاده و مهم تر سایز و اندازه های متنوع و اشکال مختلف فرش خواهند داشت.این تنوع به حدی بالاست که علاوه بر اینکه هیچ یک از شهرهای ایران بلکه هیچ کشوری نیز نتوانسته است در این موارد از شهر کاشان به عنوان یک رقیب جدی محسوب شود.

مقایسه ی هزینه ی حمل و نقل فرش از کاشان و مشهد

همانطور که می دانید کاشان از شهرهای مهم و استراتژیک اصفهان محسوب می شود و با نگاهی کوتاه به نقشه ی جغرافیایی ایران ، می توان شهر کاشان را تا حدود زیادی در مرکز نقشه ی ایران در نظر گرفت و این شهر با توجه به قرار گرفتن در استان اصفهان تقریبا فاصله ی مناسب تر و قابل توجیه تری با شهرهای مختلف کشور نسبت به قرارگیری شهر مشهد در نقشه دارد.فاصله ی جغرافیایی شهر کاشان تا بسیاری از شهرهای کشور برای خرید فرش بسیار مقرون بصرفه تر از خرید از شهر مشهد می باشد که فاصله ی بسیار زیادی نسبت به اکثر شهرهای کشور دارد چرا که هزینه ی حمل و نقل به هزینه ی خرید فرش افزوده خواهد شد.

توجه:در شهرک های صنعتی کاشان علاوه بر فرش انواع مختلف فرش دستبافت ، فرشهای ماشینی ، گلیم فرش ، تابلو فرشها و انواع زیر اندازهای دستبافت و ماشینی ایران تولید و عرضه می گردد.این تنوع حتی در سایر شهرهای ایران نیز در این حد و اندازه وجود ندارد.

حرف آخر و نتیجه گیری

در انتخاب و خرید فرش برای منزل خود نهایت دقت را به کار ببرید چرا که تاثیر بسزایی در افزایش سطح رضایتمندی شما از کارکرد آن و زیباتر کردن چهره ی اتاق و منزل شما خواهد داشت.کیفیت و هزینه ی خرید فرش را نیز حتما در نظر بگیرید چرا که به هزینه ی تمام شده ی فرش اضافه خواهد شد.اصل و طرح بودن فرش را نیز بررسی نمایید و این موضوع را می توانید با مطالعه ی شناسنامه ی فرش تشخیص دهید.همچنین میزان تراکم و تعداد شانه ها را نیز به عنوان عامل تاثیرگذار در کیفیت فرش همواره ملاک خریدتان قرار دهید.

درباره نویسنده

Farshmall