فرش ماشینی

فرش ماشینی

فرش ماشینی

امروزه متقاضیان خرید فرش ماشینی به دلیل گران بودن فرش ها دستباف چندبرابر شده‌است. فرش ماشینی موجود در بازار انواع بسیارزیادی دارد که بسته به معیارهایی که در ذهن دارید، می‌توانید نمونه های مختلفی از آن را خریداری کنید. به صورت کلی انواع فرش ماشینی عبارتند از: فرش های اکریلیک، فرش های آکریلیک هیت ست شده ، فرش های پلی استر، فرش های بی سی اف و پلی پروپیلن . در ادامه این مطلب درباره انواع فرش ماشینی بیشتر بحث خواهیم کرد با ما همراه باشید.

فرش ماشینی

انواع فرش ماشینی

فرش ماشینی آکریلیک

فرش ماشینی آکریلیک

از جمله انواع فرش ماشینی موجود در بازار می‌توان به فرش ماشینی آکریلیک اشاره‌کرد. این نوع فرش ها شباهت بسیار زیادی به فرش های دستباف دارند و به صورت کلی می‌توان گفت الهام گرفته از فرش های دستباف هستند. امروزه این فرش ها طرفداران بسیارزیادی را پیداکرده‌است زیرا اولا در ظاهر شباهت بسیار زیادی را به فرش های دستباف دارد و هم مزایای دیگری دارد که درادامه بحث به آن خواهیم پرداخت.
الیاف به کاررفته در فرش ماشینی آکریلیک شباهت بسیارزیادی به پشم دارد به همین دلیل هم به فرش هایی که از این نوع الیاف ساخته شده‌اند، فرش ها دستباف گونه می گویند.
فرش های آکریلیک بین همه انواع فرش ماشینی دارای کیفیت بالاتری است والبته متقابلا قیمت بالاتری هم دارد. درادامه برخی از ویژگی‌های این نوع فرش ها را با هم مرور می‌کنیم:

 1. فرش های آکریلیک دارای الیاف پشم مانندی هستند به همین دلیل نیز نسبت به سایر فرش های ماشینی نرمترند.
 2. هنگام لمس کردن این فرش ها دست از روی آن سرمی خورد و اما درباره سایر فرش ها دست روی آن می چسبد.
 3. دانه های فرش از زیردست شما هنگام لمس کردن به صورت دانه دانه رد می‌شوند
 4. این نوع فرش ها به هیچ عنوان بو نمی دهند، درصورتی که سایر فرش ها بوی پلاستیک و نفت می‌دهند.
 5. به صورت کلی این فرش ها مقاومت بسیارزیادی دربرابر استفاده زیاد و پاخوردن دارد و به هیچ عنوان تغییر شکل نمی دهد.
 6. رنگ‌هایی که دراین فرش ها به کار می‌رود بسیار خیره کننده و جذاب است.

مزایای فرش های آکریلیک

 1. به دلیل مقاومت بالایی که فرش های آکریلیک دارند، طول عمر آن‌ها نیز نسبت به سایر فرش های ماشینی بیشتر خواهدبود.
 2. این فرش ها در اثرگذشت زمان دچار آبرفت نخواهندشد وشکل اولیه خود را حفظ خواهندکرد.
 3. با تابیدن نورخورشید روی این فرش ها به هیچ عنوان دچار تغییر رنگ و ساختار نمی‌شوند.
 4. فرش های آکریلیک از انواع فرش ماشینی است که مقاومت بسیاربالایی را دربرابر حرارت دارد و درمواجهه با حرارت به سرعت تغییر شکل نخواهدداد.
 5. رخ این فرش ها نسبت به سایر فرش های ماشینی بسیارزیباتر خواهدبود.

معایب فرش های آکریلیک

 1. فرش های آکریلیک پرزدهی زیادی دارند، البته بعدها استفاده از الیاف هیت ست شده این مشکل را به کلی رفع کرده است.
 2. این فرش های درمقابل حرارت و دما مقاومت خوبی ندارند.
 3. به دلیل مصنوعی بودن الیاف این نوع فرش ها و هم چنین سایش طولانی مدت آن ، فرش های آکریلیک دیرتر به چرخه طبیعت برمی‌گردد.

فرش آکریلیک هیت ست شده

فرش ماشینی هیت ست شده

منظور از هیت ست عملیاتی است که روی نخ فرش های ماشینی صورت می‌گیرد. به صورت کلی منظور از هیت ست اعمالی است که توسط آن ها ابتدا بافت نخ ریسیده می‌شوند و سپس با کمک بخار این بافت تثبیت می‌شود. با استفاده از این فرآیند کیفیت نخ بالاتر می‌رود درنهایت نیز کیفیت فرش نیز بیشتر از قبل خواهدشد. فرش آکریلیک هیت ست شده از انواع فرش ماشینی است که دارای ویژگی‌های زیراست:

 1. فرش های آکریلیک هیت ست شده به هیچ عنوان با شست و شو تغییر رنگ ویا کاهش رنگ ندارند.
 2. مقاومت این گونه فرش ها در برابر حرارت و نور بسیاربالا است.
 3. ماندگاری و دوام فرش به تاب فرش بستگی دارد، هرچه تاب فرش ثبات بیشتری داشته باشد، دوام و ماندگاری فرش نیز بالاتر می‌رود.
 4. فرش های هیت ست شده دربرابر آلودگی هوا مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند.
 5. بافت این گونه فرش ها در مقابل سایرین کیفیت بیش تری دارد.
 6. به صورت کلی فرش های هیت ست شده برای کم ترکردن پرز فرش تولید می‌شوند. همین نکته نیز روی زیبایی فرش تاثیر بسیارزیادی دارد.
 7. اگر دو فرش با ویژگی‌های یکسان و اما یکی هیت ست شده و دیگری معمولی را با هم مقایسه کنیم، فرش های هیت ست شده پرتر خواهندبود.
 8. خواب فرش های هیت ست شده نسبت به سایرنمونه‌ها بسیاربهتر خواهدبود. هم چنین هنگام راه رفتن روی آن احساس بهترین خواهید داشت زیرا الیاف آن بسیارنرم هستند.
  این فرش ها حساسیتی را ایجاد نمی کنند به همین دلیل بهترین انتخاب برای اتاق کودک هستند.

فرش ماشینی پلی استر

فرش ماشینی کودک

ازجمله انواع فرش ماشینی که محبوبیت بسیارزیادی بین مردم دارد، می‌توان به فرش های پلی استری اشاره کرد. از مهم‌ترین الیافی که به جای الیاف طبیعی در تولید فرش ماشینی استفاده می‌شود، الیاف پلی استر است. پلی استر دارای فواید بسیارزیادی است که درادامه بحث به آن خواهیم پرداخت.

در مقاله بهترین برند فرش ماشینی به بررسی این موراد پرداخته ایم.
همان طور که می‌دانیم جذابیت و درخشندگی فرش های دستباف قابل مقایسه با فرش های ماشینی نیست. تولیدکنندگان برای این که بتوانند فرشی مشابه فرش های دستباف تولید کنند، در ساخت آن از الیاف پلی استر استفاده کرده اند. ماهیت الیاف پلی استر به صورتی است که درخشندگی خود را حفظ کرده‌است و سبب شده‌است تا از فرش های معمولی زیباتر به نظربرسد.
تنوع رنگ در فرش های پلی استر بسیارزیاد است به همین دلیل هم این فرش ها در طرح های متفاوتی در بازار به فروش می رسند. این فرش ها مزیت های دیگری را هم دارند که سبب شده است طرفداران بیش تری را در بازار داشته باشند.
برای مثال قیمت فرش ماشینی پلی استر بسیار کم‌تر از نمونه های دیگر فرش های ماشینی است، همین هم سبب فروش بیشتر آن‌ها در سال‌های اخیر شده است. فرش های پلی استری بافت یکپارچه ای دارند و همین سبب می‌شود تا به هیچ عنوان پرزی نداشته باشند.
البته این نوع فرش ها دارای معایبی نیز هستند که یکی ، طول عمر کوتاه فرش های پلی استری است. الیاف به کاررفته دراین فرش ها به راحتی آسیب می‌بینند به همین دلیل هم برای استفاده در مکان ها پررفت و آمد توصیه نمی‌شود.

فرش ماشینی بی سی اف

فرش ماشینی بی سی اف از انواع فرش ماشینی موجود در بازاراست که الیاف آن دارای پایین ترین کیفیت است و به همین دلیل فرش ماشینی تولیدشده از این الیاف نیز کیفیت خوبی ندارد. این نوع از فرش ها با گذشت زمان دچار تغییرشکل می‌شود و هم چنین مقاومت بسیارکمی دربرابر حرارت دارد.
فرش ماشینی پروپیلن
فرش ماشینی پروپیلن از انواع فرش ماشینی است که شباهت بسیارزیادی به فرش ماشینی آکریلیک دارد. پس شما می‌توانید با خرید این فرش ها و خرج کردن کم‌ترین هزینه فرشی شبیه به فرش های آکریلیک داشته باشید.

ویژگی‌های فرش ماشینی پروپیلن

 1. این نوع فرش ها جاذب رطوبت نیستند.
 2. هنگام برخورد با نورخورشید آسیبی نمی‌بینند و دچار تغییر رنگ و ساختار نمی‌شوند.
 3. حساسیتی را برای پوست انسان ایجاد نمی‌کنند .
 4. برای تولید آن ها هزینه های کمی صرف می‌شود.
 5. رنگ پذیری این نوع از فرش ها بسیاربالا است.
 6. می‌توانید بعد از شست و شو به سرعت این فرش ها را خشک کنید.
معایب
 1. این فرش ها آلودگی را به سرعت جذب می‌کند و از بین بردن لکه‌ها از روی آن نیز کاربسیار سختی است.
 2. بعداز چندبار استفاده از این فرش دیگر نرمی روزهای اولیه خود را از دست می‌دهد.

دراین مطلب به بررسی انواع فرش ماشینی پرداختیم و ویژگی‌های هریک را نیز موردبررسی قراردادیم . با مطالعه این مقاله مسلما پی خواهید برد که به دنبال چه جور فرشی هستید، به این ترتیب خرید برای شما آسان تر خواهدشد.

 

درباره نویسنده

Farshmall