10 نکته مهم هنگام خرید فرش

10 نکته مهم هنگام خرید فرش

اکثر ایرانی ها و جدیدا اغلب خانواده های دیگر کشورها فرش را یکی از اساسی ترین کالاهای منزل تلقی می کنند و لذا در خرید این کالای خانگی مهم حساسیت های زیادی به خرج می دهند.
نصب فرش در منزل مزایای زیادی دارد از جمله راحتی ، جذب صدا ، ظاهر و طراحی تطبیق پذیری ، زیرا فرش در بسیاری از رنگ ها ، الگوهای و نقش ها وجود دارد.در هنگام خرید فرش ، انتخاب رنگ مناسب با دکوراسیون منزل و نوع مناسب مواد بسیار مهم است تا بتوانید مراقبت و نگهداری موثری از فرش را فراهم کنید.در این مطلب به مهم ترین نکات در انتخاب فرش می پردازیم.قبل از خرید فرش حتما به 10 نکته مهم هنگام خرید فرش که در این مقاله ذکر شده است توجه کنید.با ما همراه باشید.

ten Tips When Buying a Carpet 01

10 نکته زیر به شما در انتخاب فرش مناسب کمک می کند.

1.انتخاب سبک و شیوه ی بافت فرش

چندین سبک بافت فرش مانند مخمل خواب دار ، بافت دار ، فری ، ساکسونی و بربر وجود دارد که هر کدام ظاهر و لطافت منحصر به فرد خود را دارند. ممکن است بسیاری از مالکان خانه بخواهند سبک فرش را بر اساس ظاهر انتخاب کنند ، اما شما باید مراقبت و نگهداری از فرش را در نظر بگیرید. فرش های زاویه دار و مخمل خواب دار مناسب تر برای مناطق کم تردد مانند اتاق های نشیمن و اتاق خواب است.فرش های بربر بسیار متراکم و بادوام است که باعث می شود برای جاهای پر تردد مناسب باشد و فرش های بافت دار نیز همینطور هستند.معمولا برای محیط هایی که پر رفت و آمد هستند و احتمال ریختن آشغال و کثیفی زیاد هست می توانید از فرش هایی که نقش و طرح های شلوغ تر دارند استفاده کنید.

2.فرش نباید لیز باشد و باعث سر خوردن شود

 ten Tips When Buying a Carpet 02

یکی از مشکلاتی که معمولا باعث می شود مشتریان در هنگام خرید فرش حساسیت نشان دهند سر بودن فرش ها هنگام پهن کردن آن ها بر روی کفی های سرامیکی و یا گرانیتی می باشد.یعنی وقتی افراد روی این فرش ها قدم میزنند احتمال لیز خوردن آن ها وجود دارد.برای رفع این مشکل،در سال های اخیر بر خلاف سبک های قدیمی تولیدکننده ها،در زیر فرش های تولیدی،یک چرم در دور تا دور فرش وصل شده است که از سر خوردن ها جلوگیری کند.

3.انتخاب زیر فرشی مناسب برای فرش

ten Tips When Buying a Carpet 03

بعضی از فرش ها به مرور زمان و با استفاده های طولانی پاره پاره می شوند که این می تواند با قرار دادن یک زیرفرشی مناسب حل شود.

4. در هنگام خرید فرش به بودجه تان توجه داشته باشید

در زمان خرید فرش حتما به میزان بودجه تان دقت داشته باشید چرا که هر اندازه بودجه ی شما بیشتر باشد کیفیت فرش نیز بالاتر می رود.

5.توجه به رنگ و طرح و نقش فرش

سعی کنید فرشی را انتخاب کنید که رنگ آن با دیوارها و پرده های منزلتان ست شده باشد.البته برخی خریداران،رنگ فرش ها را با رنگ مبل های خود ست می کنند.این نیز می تواند سبب جذابیت بیشتر منزل شود.
در رابطه با طرح و نقش فرش نیز دقت داشته باشید که قرار است از این فرش در کجای منزل و در چه مکان هایی استفاده شود.مثلا از فرش های پر نقش و شلوغ برای جاهای پررفت و آمد و از فرش های کم نقش و نگار برای جاهای کم رفت و آمد استفاده می شود.البته این موضوع نیز به سلیقه ی خریداران نیز بستگی دارد.

6.توجه به گارانتی و پشتیبانی تولیدکننده فرش

در هنگام خرید به داشتن کارت گارانتی و همچنین پشتیبانی کافی و مناسب شرکت تولیدکننده ی فرش توجه داشته باشید.
چرا که متاسفانه برخی تولیدکننده ها در صورت خراب بودن قالی ها و یا مشکل داشتن فرش ها اصلا فرش فروخته شده را تعویض و یا ترمیم نمی کنند لذا سعی کنید حتما این موضوع را در نظر داشته باشید تا در صورت هر گونه ایراد در فرش خریداری شده از جمله مشکلات اصل نبودن فرش و … بتوانید خسارت را جبران نمایید.

7.انتخاب فرش برای پله ها

بهترین گزینه برای فرش پله ها موکت بافته شده از پشم است زیرا بسیار با دوام است اما معمولا بسیار گران می باشد.

ten Tips When Buying a Carpet 04

سعی کنید فرش یا موکتی برای پله ها انتخاب کنید که دوام فوق العاده ای داشته باشد چرا که معمولا پله ها مسیر رفت و آمد هستند.

8.مراقبت و نگهداری فرش را در نظر بگیرید

در هنگام خرید فرش حتما طریقه ی شستشو و مراقبت و نگهداری از آن را از تولیدکننده جویا شوید چرا که مراقبت و نگهداری بعضی فرش ها بسیار سخت تر و پر هزینه تر از سایر فرش ها می باشد.فرش های مقاوم در برابر لکه،برای محیط ها یا اتاق های پر رفت و آمد بسیار مناسب تر هستند چرا که به نظافت کمتری نیاز دارند.همچنین فرش های با بافت محکم،به دلیل مقاومت مناسب در برابر گرد و غبار معمولا برای اتاق ها و جاهای پر رفت و آمد مناسب اند.
ناگفته نماند که در صورت مراقبت صحیح و مناسب از فرش ها، عمر آن ها به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

9.بررسی میزان تراکم،شانه ها و گره های فرش

در زمان خرید و انتخاب فرش حتما به شناسنامه ی فرش که معمولا در زیر آن قرار دارد توجه کافی داشته باشید چرا که می توانید اطلاعات بسیار ضروری از جمله تعداد گره در هر متر مربع ، تعداد شانه ها و تعداد گره های فرش را مشاهده و بر اساس این مشخصات ، فرش مورد نظرتان را انتخاب و خریداری نمایید.
طبق آمارها معمولا خریداران به دنبال خرید فرش های 700 شانه هستند ولی فرش های 500 ، 1000 ، 1200 شانه نیز در بازار ایران تولید شده و به فروش می رسند.همچنین فرش ها از نظر تراکم به 1000 ، 1200 ، 1400 ، 1700 ، 2000 ، 2550 ، 2700 ، 3000 و 3600 تقسیم می شوند.

10.جنس نخ استفاده شده در فرش

در سال های اخیر مشاهده شده است که برخی تولیدکننده های فرش برای کاهش قیمت فرش های خود و همچنین جذب مشتری بیشتر ، اقدام به تولید فرش هایی از جنس نخ های پلی استر و به عبارتی نخ های تولید شده و برگرفته از مواد نفتی می کنند و معمولا کیفیت بسیار پایینتری نسبت به فرش های دیگر دارند.در هنگام خرید فرش برای اینکه تشخیص دهید که فرش از جنس نخ های پلاستیکی است یا خیر سعی کنید یک بار دستتان را روی فرش بکشید;اگر حالت چسبان داشت،این فرش از نوع مواد پلی استری است و در غیر اینصورت معمولی و غیر پلاستیکی است.

درباره نویسنده

Farshmall