راه تشخیص فرش تقلبی از اصلی

راه تشخیص فرش تقلبی از اصلی

راه تشخیص فرش تقلبی از اصلی

همانطور که می دانید کشور عزیزمان ایرانی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فرش دنیا به شمار می آید و به جرات می توان گفت اولین کشور ابداع کننده فرش های دستی و ماشینی در جهان است.فرش یکی از پر مصرف ترین کالاهای خانگی ایرانیان و اخیرا تعداد زیادی از کشورها محسوب می شود.در سال های اخیر متاسفانه برخی شرکت ها و یا افراد سودجو برای کسب درآمد بیشتر اقدام به تولید فرش های طرح و غیراصل نموده و آن ها را وارد بازار بزرگ فرش در کشور کرده اند و باعث کاهش اعتماد خریداران فرش بخصوص خانواده ها در هنگام خرید فرش شده اند.
لذا راه تشخیص فرش تقلبی از اصلی کار ساده ای نیست به همین خاطر در این مقاله تمام سعی خود را می کنیم تا شما را با ظریف ترین و دقیق ترین و راحت ترین راه های تشخیص اصلی بودن یا نبودن فرش ها آشنا نماییم.
اگر به دنبال خرید فرش اصل و با کیفیت واقعی هستید به شما توصیه می کنیم تا پایان مطلب با ما همراه شوید.

موارد تشخیص فرش اصل از غیر اصل

1.شناسنامه فرش

شناسنامه فرش

اولین و ساده ترین راه تشخیص اصل و طرح بودن فرش ها از یکدیگر، مطالعه ی شناسنامه ی فرش می باشد که معمولا در زیر فرش و در یک گوشه ی آن قرار گرفته است.
معمولا در شناسنامه ی فرش ها می توان اطلاعات کاملی در مورد طرح فرش،رنگ فرش،ابعاد فرش،شماره فرش،تعداد رنگ به کار رفته در فرش،تراکم شانه در متر ، تراکم پود در متر،تراکم گره در متر مربع و جنس نخ فرش را یافت.همچنین نام شرکت تولیدکننده و مشخصات تماس با این شرکت ها نیز درج شده است که جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرش خریداری شده می توان با پشتیبانی این شرکت ها تماس برقرار نمایید.در شناسنامه ی فرش ها معمولا درجه ی کیفی هر فرش نیز تعیین و مشخص شده است لذا به راحتی می توانید آن را از نظر کیفیت با فرش های دیگر مقایسه نموده و به طرح یا اصل بودن آن ها پی ببرید.

2.لطافت و روشنی فرش

روشنی فرش

فرش های اصلی در مقایسه با فرش های تقلبی و طرح معمولا رنگ روشن تر و شفاف تری دارند.همچنین در هنگام کشیدن دست روی فرش اصل احساس لطافت بیشتری به ما دست می دهد در صورتی که فرش های طرح و تقلبی اکثر مواقع به خاطر استفاده از مواد پلی استر،لطافت و روشنی بسیار کمتری دارند و تا حدودی جنس زبرتری دارند.این موضوع نیز می تواند باعث تشخیص راحت فرش های اصل از طرح شود.

3.مراجعه مستقیم به کارخانه تولیدکننده فرش

با توجه به اینکه افراد سودجو همواره در مسیر تولید فرش های طرح و غیراصل در تلاش اند تا تشخیص اصل و غیراصل بودن فرش ها را سخت تر از قبل کنند لذا می توان گفت که بهترین و مطمئن ترین راه که می تواند تمام تردیدها و شبهه های خرید را از خریدار دور و رفع کند مراجعه ی حضوری به کارخانه ی تولیدکننده ی فرش و خرید مستقیم از آن ها می باشد.
چرا که هیچ کارخانه ی برندی اعتبار خود را برای کسب درامد بیشتر از مشتریان،با فروش فرش های غیر اصل خدشه دار نمی کند.

در مقاله ده برند برتر فرش ماشینی به معرفی تولید کنندگان برتر این حوزه پرداخته ایم . که مطالعه آن می تواند برای شما مفید باشد.

4.حالت چسبندگی جنس فرش

یکی دیگر از راه های تشخیص اصل یا طرح بودن فرش ها حالت چسبندگی در هنگام لمس و کشیدن دست بر روی فرش می باشد.فرش های اصل معمولا هنگامی که شخص دست خود را روی آن می کشد به هیچ وجه احساس چسبندگی به او دست نمی دهد و چون لطیف است،دست به راحتی روی آن کشیده شده و سر می خورد ولی فرش های غیر اصل و همچنین پلی استری بخاطر استفاده از مواد نفتی و همچنین مواد پلاستیکی در نخ های مورد استفاده در هنگام بافت فرش،خاصیت چسبندگی و همچنین تا حدودی بوی مواد نفتی دارند و لذا سعی کنید در هنگام خرید فرش به این موضوع مهم نیز توجه داشته باشید.

5.فرش اصل حرارت غیرمستقیم بیشتری را تحمل می کند

فرش های اصل هنگامی که در معرض حرارت های خشک و غیر مستقیم مانند یک قابلمه ی داغ قرار می گیرند مقاومت بسیار بیشتری دارند ولی فرش های طرح و غیر اصل معمولا این مقاومت را ندارند و بخاطر استفاده از مواد غیر اصلی و معمولا مواد پلاستیکی،به راحتی دچار سوختگی می شوند.این نکته مربوط به بعد از خرید فرش می باشد ولی با توجه به اینکه تمامی فرش ها گارانتی خرید دارند،در صورتی که تشخیص دادید فرش شما طرح است می توانید به سرعت آن را پس داده و یا شرکت خریداری شده درخواست جبران خسارت نمایید.

6.بررسی دقیق سریال تولید فرش

یکی از ویژگی هایی که معمولا فرش های اصل دارند وجود و درج سریال تولید هر فرش است که در قسمت شناسنامه ی آن فرش نوشته شده است.تمام فرش های اصل معمولا این سریال تولید را دارند.لذا یکی از راه های تشخیص اصل بودن فرش ها این است که با پشتیبانی شرکت تولیدکننده ی فرش یا با کارخانه تماس بگیرید و یا شماره سریال را در وبسایت کارخانه ثبت کرده و برای فرش استعلام وضعیت نمایید تا به شما بگویند فرش اصل است یا طرح می باشد.در صورتی که شماره سریال روی فرش خریداری شده در سامانه ی کارخانه ی اصلی موجود باشد یعنی فرش اصل است و در غیر این صورت فرشی که خریداری نموده اید طرح و غیر اصل می باشد.

7.تراکم شانه ها و گره های فرش

همانطور که قبلا نیز ذکر کردیم،مشخصات فرش ها به طور کامل بر روی شناسنامه ی آن ها ثبت و درج شده است .یکی از این مشخصات،میزان تراکم شانه های فرش و تعداد گره در متر مربع می باشد.
خب در این مورد می توانید با مشخصات ذکر شده در شناسنامه ی قالی ها به اصل یا طرح بودن آن ها پی ببرید اما اگر شرکت سودجو و متقلب اقدام به درج مشخصات دروغین و غیر واقعی بر روی شناسنامه ی قالی نماید از کجا متوجه ی اصل بودن یا نبودن آن شویم؟ این کار نیز راحت است کافی است شما تعداد شانه و گره ی یک سانتی متر مربع از قالی را شمرده سپس با اعمال ریاضی بسیار ساده،میزان واقعی تعداد شانه و گره های کل فرش را محاسبه نمایید.

درباره نویسنده

Farshmall